Our Governors

 
The Governing Body at Gawsworth Primary School consists of ten people, two of whom are Parent Governors.
 
Suzie Blackwell
Chair of Governors
 
Chair of Governors
Local Governing Board Appointed Governor
Chair of Personnel Committee
Committee Memberships - Achievement, Behaviour and Curriculum, Community and Environment, Finance and Premises, HT Appraisal
Cohort Ambassador
Safeguarding Governor
Pupil Premium Governor
Appointed: 6th July 2018
Term of Office Ends: 22nd December 2022
Neil Gunn
Chair of Finance and Premises
 
 
Local Governing Board Appointed Governor
Chair of Finance and Premises Committee
Committee Memberships - Finance and Premises, HT Appraisal
Cohort Ambassador
Sports Premium Governor
Appointed: 3rd July 2018
Term of Office Ends: 2nd July 2022
Charlotte Jennings
Vice Chair of Governors
 
Vice Chair of Governors
Local Governing Board Appointed Governor
Chair of Achievement, Behaviour and Curriculum Committee
Committee Memberships - Achievement, Behaviour and Curriculum, Personnel, HT Appraisal
Cohort Ambassador
Data Governor
Appointed: 3rd July 2018
Term of Office Ends: 2nd July 2022
James Jennings
Health and Safety Governor
 
Local Governing Board Appointed Governor
Committee Memberships - Finance and Premises
Health and Safety Governor
Appointed: 3rd July 2018
Term of Office Ends: 2nd July 2022
 
Helen Jepson
Staff Governor
 
Staff Governor
Staff elected Governor
Committee Memberships - Achievement, Behaviour and Curriculum, Community and Environment
Appointed: 9th October 2017
Term of Office Ends: 8th October 2021
 
Michael Shaw
Headteacher
 
Headteacher
Ex-Officio Governor
Committee Memberships - Achievement, Behaviour and Curriculum, Community and Environment, Finance and Premises, Personnel
Appointed: 1st September 2016
Term of Office Ends: 31st December 2099
 
Kate Burke
 
 
Parent Appointed Governor
Appointed: 13th December 2019
Term of Office Ends: 12th December 2023
 
Elizabeth Goda
Chair of Community and Environment
Local Governing Board Appointed Governor
Chair of Community and Environment Committee
Committee Memberships - Achievement, Behaviour and Curriculum, Community and Environment, Personnel
Cohort Ambassador
SEND Governor
 
Appointed: 22nd November 2018
Term of Office Ends: 21st November 2022
Anne-Marie Hasson-Plumb
Training Governor
 
Parent Appointed Governor
Committee Memberships - Finance and Premises
Cohort Ambassador
Training Governor
 
Appointed: 22nd November 2018
Term of Office Ends: 21st November 2022
Steve Hasson
 
Local Governing Board Appointed Governor
Committee Memberships - Personnel Committee
Appointed: 22nd November 2018
Term of Office Ends: 21st November 2022
 
To view the register of business interests for our governors, follow the link below.